Reklam
Bugun...
SERİK’TE NÜFUS VE KENTLİLEŞMENİN GELECEĞİ

Avukat Mustafa Gönül
av.mustafagonul@hotmail.com
facebook-paylas
 


          28 Ocak 2013 günü Türkiye İstatistik Kurumu Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminin 2012 verilerini açıkladı. Ülke nüfusu 2012 yılında 75 milyon 627 bin 348 çıktı. 2012 yılındaki nüfus artışı binde 12’dir. Nüfus artış hızı geçen yıla göre düşüş göstermiştir. Nitekim bu oran geçen yıl binde 13,5’ti.

 

          Antalya’nın 2012 yılı nüfusu ise 2 milyon 92 bin 537 olarak açıklanmıştır. Antalya’nın nüfusundaki artış oranı bir önceki yıla göre yüzde 2,4’tür. Bu oran Türkiye ortalamasının üzerindedir.

 

          Nüfus sonuçları kentlileşme noktasında önemli bilgiler sunmaktadır. Buna göre Türkiye genelinde kentlerde yaşayan nüfusun oranı yüzde 77,3 iken Antalya’da bu oran yüzde 71,3’tür. Antalya’da belde köylerde yaşayan nüfusun toplam nüfusa oranı Türkiye ortalamasının üzerindedir. Yine de 2011 yılında Antalya’daki kentlileşme oranının yüzde 70,9 olduğu düşünülürse 0,4 puanlık artışı göz ardı etmemek gerekmektedir.

 

          Ülke genelinde ve Antalya’daki nüfus sonuçlarına dair bu kısa girişten sonra şimdi de Serik’in nüfus sonuçlarını değerlendirelim.

 

          2012 yılında Serik nüfusu ilçe merkezinde 56 bin 824 olarak açıklanmıştır. Bu rakama belde ve köyler de eklendiğinde rakam 111 bin 764 olmaktadır. Bu rakamlar itibariyle 2012 yılında Serik ilçe merkezindeki nüfus artış oranı yüzde 3,8’tir. Belde ve köylerin de eklendiği toplam nüfusta ise artış oranı yüzde 2,08’tir.

 

          Nüfus rakamlarını bir bütün olarak okumak için 28 Ocak’ta açıklanan verilere daha önce açıklanmış bazı diğer verileri de eklemek gerekmektedir. Ekleyeceğimiz bu bilgilerde 2012 verileri henüz açıklanmamıştır. Dolayısıyla burada genel eğilimin değişmeyeceği varsayımıyla 2011 yılı rakamlarını 2012 yılı nüfusuyla değerlendireceğiz.

 

          Öncelikle belirtmek istediğim bir husus vardır: Serik’in nüfus dağılımı bakımından muhafazakâr bir kent olduğu söylenegelmiştir. Ancak rakamlar bu durumun tersini ifade etmektedir. 2011 yılında Serik’te ülkemizin 80 ilinin nüfusuna kayıtlı toplam 29 bin 820 kişi yaşamaktadır. 2011 yılı nüfusumuzun 109 bin 479 olduğu düşünüldüğünde Serik’te Antalya nüfusuna kayıtlı olmayan kişilerin oranı yüzde 27,2’dir. Bu rakam Serik’in önemli bir cazibe merkezi olma potansiyelini ifade etmektedir.

 

          2011 yılı rakamları itibariyle Serik’te 40 yaş altı nüfusun sayısı 70 bin 500’dür. Yüzde 64,3’lük bir orana tekabül eden bu rakam Serik’in genç ve üretken bir nüfusu olduğunu göstermektedir. 2012 yılı itibariyle bu rakamların daha da artacağı beklentimiz vardır.

 

          Nüfus verileri bir ülkenin veya bir kentin kalkınmışlığının ve ekonomik zenginliğinin birer göstergesidir. Serik’teki nüfus artışında bugünkü rakamlar itibariyle söylenebilir ki göçle gelen nüfusun etkisi büyüktür. 2012 yılının doğum verileri de açıklandığında bu konuda rakamlarla bir değerlendirme yapmak mümkün olacaktır.

 

          Göçle gelen nüfustaki artış kentin kalkınmışlığında bir gösterge olarak kabul edilse de aynı zamanda yerel hizmetlerin yeterince yerine getirilmesi açısından tehdit oluşturmaktadır. Bir kente başlayan göçü durdurmak veya kontrol altına almak günümüz şartlarında mümkün değildir. Dolayısıyla yerel yöneticilerin bu verileri göz önüne alarak hizmet planlamalarını yapması gerekmektedir.

 

          Yerel yöneticilere ve sivil toplum örgütlerine düşen önemli bir diğer görev de Serik’in genç nüfusunun enerjisini doğru kullanabilecekleri ve bu nüfusun gerek ekonomik gerek sosyal üretkenliğini arttırabilecekleri ortamları hazırlamaktadır. Serik’in Antalya dışında da yaşayan azımsanmayacak bir genç nüfusu vardır. Bu kişilerin düşüncelerinden yararlanmak 5 yıl öncesine göre çok kolaydır. Sosyal iletişim ağlarının hızlı gelişimi sosyal dönüşümü de hızlandırabilecek bir potansiyel ortaya koymaktadır.

 

          Büyükşehir Yasası ile birlikte Serik’in merkez ilçe olmasıyla Serik’teki nüfus hareketlerinin önümüzdeki yıllarda daha da hızlanacağını öngörmek mümkündür. Mahalleye dönüştürülen belde ve köylerin de birer cazibe merkezi haline gelebilecek olması ile Serik 2014 yılı itibariyle yoğun bir il dışı göçe maruz kalacaktır.

 

          Nüfus rakamları çerçevesinde kent geleceğinin planlanması uzun vadeli stratejileri gerektirir. İlçemizdeki resmi yöneticileri ve sivil toplum temsilcilerinin katılımıyla bir platform oluşturulması gerekmektedir. Bu platform aracılığıyla da Serik’te kentlileşmenin geleceğine dair sorular mutlaka masaya yatırılmalıdır. Aksi bir durumda Serik’te artık gelenekselleşen düşünce kalıplarının hâkimiyeti devam ederse ilçemiz Antalya’nın büyük bir varoş semti haline gelecektir.Bu yazı 2633 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ3 + 2 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI