Servet Tümer

Servet Tümer

Ekmek teknesine tekme atmayın

28 Ağustos 2017 - 14:47

Türkiye’nin en önemli meyve ve sebze yetiştiriciliğine sahip bölgemizde halkımızın büyük bir çoğunluğunun geçim kaynağını tarım ürünlerinden elde ettiğimiz gelir oluşturmaktadır. Genelde yurtdışı bağlantılıymış gibi gözükse de yetiştirdiğimiz ürünler genelde yut içinde tüketilmektedir. Yıllara göre ürün değerlendirmelerine bakıldığında ise bir önceki yıl çiftçimize para kazandıran bir ürün bir sonraki yılda değerinin çok altında satılabildiği gibi tam tersi olan durumlarda gözümüzden kaçmıyor. Her ne kadar şans desek de bu aslında bilinçli üretimden geçmiyor da değil. Tabi yanlış anlaşılmalara meydan vermemek için bilinçsizce üretim yapılıyor demek istemiyorum.

Bazı çiftçilerimiz yanlış üretim neticesinde o yıl içerisinde ürünlerinden zarar ettiklerini de görmüyor değiliz. Peki nedir bunun sebebi bence bunun sebebi bir önceki yılda para eden bir ürünün bir sonraki yıl çok fazla çiftçi tarafından ekilmesi olarak karşımıza çıkıyor. Konumuz çiftçinin üretimi değil, konumuz ilçemizdeki vatandaşlarımızın sosyal refahı ve elde ettiği gelir. Bu nedenledir ki ilçemizde değişik gelir kaynakları da vardır.  Bunun en başında da turizm geliri gelir. Dünyanın hiçbir yerinde 80 tane beş yıldızlı oteli olan bir ilçe yoktur diye düşünüyorum. Son birkaç yıldır turizm sezonu kötü gitse de 2017 yılı yaz sezonuna baktığımızda otellerdeki doluluk oranları hemen hemen yüzde yüze yakın. Allah daha çok versin gözümüz yok. AmaTurizme bel bağlamış, geçimini turizmle sağlayan birçok aile var ilçemizde bunları da düşünmek lazım.

Nasıl yani diyeceksiniz. Bugün hemen hemen her evde mutlaka bir aile ferdi vardır otellerde çalışan. Ya da sadece otelde çalışarak başka bir geliri olmayan ailesinin rızkını otelden kazanan çok sayıda vatandaşımız var. Bu gibi insanlar Turizm sezonu iyi gittiğinde yaz kış çalışmaya devam edecek ve evine ekmek parası getirecek.

Bunun yanında turizmden beklentisi olan esnafımızı da unutmamak lazım. Evet özellikle sahil bandına baktığımızda esnaflarımızın yüzde sekseni turizme yönelik faaliyet gösteriyor. Kimileri işyeri çalıştırıyor. Kimileri aracı ile turist taşlıyor. Her kes bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ekmek parası kazanmaya çalışıyor.

Ama dün akşam katıldığım bir programda Turizm Bakan yardımcımız 10 günlük bayram tatili için 1.5 milyon vatandaşımız otellerde tatil yapacak 1.5 milyar dolar gelir bekleniyor dedi benim çok hoşuma gitti. Tamam parayı otellerimiz kazanacak ama komşuda pişer bizede düşer diye dememiş büyüklerimiz. Ama hep bana lüp bana olmasın. Lütfen Rehber kardeşlerim, turistleri otele bağlamak için yadahanutçuluk yapabilmek için turistlerin kafalarını karıştırmayın. Turistlere farklı şeyler söyleyerek esnafımıza sekte vurmayalım. Diğer taraftan otel içinde araba kiralama şirketleri kendi işlerini yapsınlar ki taksici esnafımız mağdur olmasın. Allah herkesin nasibini verse de sizler engel olmayın bu nasibe.

Hem engel olmayın hem de ülkemize kara leke sürmeyin. Hem de bir çok vatandaşımızın Ekmek teknesine tekme atmayın.

Haftaya görüşmek dileği ile en güzel günler sizlerin olsun.

Bu yazı 1417 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar